Výstupy projektu

Intelektuálny výstup č. 1

Lexikálne osobitosti slovenčiny v komparácii s väčšinovými jazykmi – slovinčinou a srbčinou

Intelektuálny výstup č. 2

Vyučovanie zvukovej roviny slovenského jazyka so zameraním na špecifické potreby používateľov srbčiny a slovinčiny

Autori: Mgr. Peter Gregorík, PhD., prof. Dr. Anna Makišová, prof. Dr. Jozef Pallay, Mgr. Saša Vojtechová Poklač, PhD., doc. Dr. Zuzana Týrová, prof. Dr. Jasna Uhláriková 

Recenzenti: doc. PhDr. Eva Tibenská, CSc., PhDr. Janka Píšová, PhD.

Vedecká publikácia sa zameriava na jednu z rovín slovenského jazyka – zvukovú rovinu. Primárnym cieľom práce nie je len opísať zvukové systémy slovenčiny, srbčiny a slovinčiny, ale hľadieť na ne vo vzájomných súvislostiach, poukazovať na spoločné, ako aj rozdielne vlastnosti a upriamiť pozornosť najmä na kolízne javy, ktoré môžu negatívne interferovať pri nadobúdaní jazykových kompetencií zo slovenského jazyka užívateľmi zo srbského a slovinského jazykového prostredia. 

Prácu tvorí päť častí, ktoré sú prepojené tematikou zvukovej roviny slovenského jazyka. V prvej časti s názvom Zvuková rovina slovenčina a základy správnej výslovnosti Peter Gregorík podáva opis zvukovej roviny slovenského jazyk a venuje sa ortoepickým javom, v rámci ktorých sa zameriava na problematické body vo výslovnosti samohlások, dvojhlások, ako aj spoluhlások. V druhej časti s názvom Srbská ortografia Jasna Uhláriková a Zuzana Týrová najskôr podávajú opis a porovnanie srbskej cyriliky a srbochorvátskej latinky. Potom sa venujú otázkam srbskej fonológie, ako sú charakteristika samohlások a spoluhlások, otázka prízvuku či postavenie enklitík a proklitík. V porovnávacej analýze systémovo podávajú podobnosti a rozdiely medzi srbčinou a slovenčinou v týchto oblastiach. V tretej časti Morfonológia sa Anna Makišová a Jasna Uhláriková zameriavajú na otázky súvisiace s týmto javom. V porovnávacej analýze slovenčiny a srbčiny sa zameriavajú na kolízne javy, ako sú zmeny spoluhlások na tvaroslovnej hranici, rôzne typy neutralizácií, alternácie korelovaných i nekorelovaných konsonantov, vokalicko-konsonatické  aj vokalické korelácie. Vo štvrtej časti Základy slovinskej fonetiky Saša Vojtechová Poklač opisuje zvukový systém slovinského jazyka. Podáva klasifikáciu slovinských hlások i základné segmentálne vlastnosti foném slovinčiny. Podrobne charakterizuje vlastnosti samohlások a ich suprasegmentálne vlastnosti, rovnako tak vlastnosti spoluhlások. V 5. časti Operatívna fonetika slovenčiny a slovinčiny sa Jozef Pallay  venuje spojeniu kontrastívnej a deskriptívnej fonetiky a na hľadanie rozdielov medzi fonologickými systémami slovinčiny a slovenčiny, ktoré sú z hľadiska vyučovania slovenčiny na pozadí slovinčiny relevantné. 


Intelektuálny výstup č. 3

Špecifiká vyučovania slovenčiny mimo územia Slovenska s dôrazom na kolízne jazykové javy v slovenčine a srbčine a využitie efektívnych vyučovacích metód (celý text v pdf)

Intelektuálny výstup č. 4

Literárna čítanka. Výber textov s prihliadnutím na výučbu slovenčiny mimo územia Slovenska

Hlavní zostavovatelia:         PhDr. Marián Kamenčík, PhD.

        Mgr. Ľubomír Gábor, PhD.

Autori:           PhDr. Marián Kamenčík, PhD.

Mgr. Ľubomír Gábor, PhD.

doc. Dr. Špela Sevšek Šramel

prof. Dr. Marina Šimáková Speváková

Mgr. Saša Vojtechová Poklač, PhD.

doc. Dr. Zuzana Týrová

prof. Dr. Adam Svetlík

PaedDr. Eleonóra Zvalená

mag. Matej Klemen

Recenzenti:   Mgr. Peter Tollarovič, PhD.

                        Mgr. Petra Švancarová, PhD.

Literárna čítanka sumarizuje ukážky literárnej tvorby slovenských autorov naprieč žánrami i literárnoslohovými realizáciami. Čítankou získajú recipienti nástroj nielen nácviku praktického zvládnutia slovenského jazyka, ale získajú predstavu o jeho tvárnosti a výrazových kvalitách. Texty sú doplnené o krátke rámcové vstupné interpretačné pohľady, ktorých úlohou je kontextuálne priblížiť konkrétne dielo, naznačiť literárnoestetickú i ideovú hodnotu. Ukážky sprevádzajú aj krátke otázky preverujúce čítanie s porozumením, pričom sa nezameriavajú iba na textovú gramotnosť vyplývajúcu z potreby zvládnutia jednotlivých jazykových rovín, ale premosťujú aj v oblasti kultúrnych otázok, prípadne opisu niektorých reálií. Pridanou hodnotou sú aj nahrávky umeleckých textov nahovorené rodenou hovoriacou, laureátkou recitačných súťaží Andreou Kleimanovou, aby sa v cudzojazyčnom prostredí poskytla možnosť počúvať autentickú slovenskú výslovnosť a vďaka tomu vnímať správnu intonáciu v slovenčine. Súčasťou čítanky sú aj abstraktné ilustrácie vytvorené mladým umelcom Matúšom Jurčíkom. Čítanka je vhodnou a zaujímavou vyučovacou/učebnou pomôckou, ktorá aj vďaka umeleckému zážitku z čítania slovenskej literatúry dokáže lepšie a účinnejšie motivovať študentov v učení sa a poznávaní slovenského jazyka ako cudzieho (či menšinového) jazyka a slovenskej kultúry.




Textová publikácia

Špecifiká vyučovania slovenčiny mimo územia slovenska s dôrazom na kolízne javy v slovenčine a srbčine a využitie efektívnych vyučovacích metód (stiahnuť pdf)

Aktuality
Milé študentky, milí študenti,radi by sme vám dali do pozornosti zaujímavú ponuku krátkodobého študijného pobytu BIP (blended intensive programmes) na Newton University - bl...
Milé študentky, milí študenti,

k dispozícii Vám dávame mapu, ktorá prehľadne zobrazuje jednotlivé zahraničné univerzity, s ktorými má Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave u...
Kalendár
po ut st št pi so ne
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Kontakt
  • Katedra slovenského jazyka a literatúry
  • Filozofická fakulta, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
  • Námestie J. Herdu 2
  • 917 01  Trnava
  • email: beata.veiglova(zav.)ucm.sk
  • telefón: 033 5565 225
Sociálne siete