Aktivita vzdelávania, výučby a odbornej prípravy
Vzdelávacia aktivita (LTTA) Špecifiká vyučovania slovenčiny mimo územia Slovenska s dôrazom na kolízne jazykové javy v slovenčine a srbčine a využitie efektívnych vyučovacích metód – pracovný seminár pre učiteľov slovenčiny základných a stredných škôl v Srbsku sa uskutočnila od 16. do 18. októbra 2023. Organizátorom tejto projektovej aktivity bola partnerská inštitúcia zo Srbska – Oddelenie slovakistiky Filozofickej fakulty Univerzity v Novom Sade. V prvé dva dni aktivity prebiehali v priestoroch Rektorátu Univerzity v Novom Sade a v tretí deň na Gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci. V rámci tejto aktivity sa uskutočnili prednášky a workshopy pre študentov a učiteľov Oddelenia slovakistiky, ako i pre učiteľov slovenského jazyka a literatúry a slovenského jazyka s prvkami národnej kultúry na základných a stredných školách v Srbsku.
Na vzdelávacej aktivite sa zúčastnili predstavitelia všetkých troch partnerských inštitúcií, úhrnne 18 účastníkov zo všetkých troch partnerských krajín, zo Slovenska K. Žeňuchová, Z. Kumorová, K. Hincová, P. Gregorík, M. Kamenčík a Ľ. Gábor, zo Slovinska J. Pallay, Š. Ševšek Šramel, D. Pivk a Mojca Nidorfer, zo Srbska J. Uhláriková, A. Makišová, D. Marčoková, Z. Týrová, A. M. Lačoková, E. Zvalená, A. Svetlík a M. Šimáková Speváková.
Na prednáškach a workshopoch sa zúčastnilo 21 externých účastníkov: 9 študentov slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty v Novom Sade a 12 učiteliek slovenského jazyka a literatúry, slovenského jazyka s prvkami národnej kultúry a učiteliek prvého stupňa zo základných a stredných škôl s vyučovacím jazykom slovenským – z Gymnázia Jána Kollára a zo Základnej školy Jána Čajaka v Báčskom Petrovci, zo Základnej školy 15. októbra v Pivnici a zo Základnej školy bratov Novakovcov v Silbaši.
Okrem získania poznatkov, ktoré budú podkladom pre vypracovanie efektívnych prostriedkov a nástrojov s cieľom zefektívniť výučbu slovenčiny mimo územia Slovenska, táto vzdelávacia aktivita mala za cieľ i nadviazanie spolupráce s učiteľmi slovenčiny v ďalšom období trvania projektu.
Účastníkom seminára bol predstavený projekt (K. Žeňuchová), potom program a ciele vzdelávacej aktivity (K. Hincová). Prvý deň bol venovaný prednáškam z oblasti jednotlivých výstupov: Slovensko-srbská homonymia – problémy a možnosti (J. Uhláriková), Výučba lexikológie slovenského jazyka v akademickom prostredí (Z. Kumorová), Aktuálne otázky slovenskej ortoepie (P. Gregorík) a Nekonvenčné repliky (žartovné odpovede) ako produktívny paremiologický žáner hovorenej komunikácie (J. Pallay).
V druhý deň sa uskutočnil workshop pre študentov slovakistiky so zameraním na identifikáciu kolíznych jazykových javov a vedomostí o nich očami súčasnej lingvistiky prostredníctvom didakticky spracovaných testov. Workshop a testovacie nástroje pripravili K. Hincová, Z. Kumorová a P. Gregorík. Po vypracovaní didaktických testov študentmi slovakistiky nasledovalo ich vyhodnotenie, diskusia študentov slovakistiky s vyučujúcimi a vysvetlenie nesprávnych odpovedí s cieľom pomenovania problematických jazykových javov a ich spracovania do pripravovanej metodickej príručky. V pokračovaní programu bol predstavený súbor pracovných listov zameraných na identifikáciu kolíznych jazykových javov v slovenčine a srbčine spojený s diskusiou o ďalšej špecifikácii predmetných javov a spôsobe ich efektívnej výučby. Návrh pracovných listov pre začiatočnú a pokročilú úroveň znalosti jazyka pripravili a účastníkom seminára predstavili D. Marčoková a A. M. Lačoková z Univerzity v Novom Sade.
Tretí deň vzdelávacej aktivity sa realizoval v teréne, v Kulpíne a Báčskom Petrovci. Takto sme sa rozhodli, pretože príslušníci slovenskej menšiny v Srbsku osídľujú hlavne menšie osady v Báčke, Banáte a Srieme. Kuplín a Báčsky Petrovec sme si zvolili preto, lebo ide o slovenské osady s najdlhšou históriou, kde sa slovenský jazyk používa vo všetkých sférach života ešte od ich osídlenia. Tu, ako i v okolitých slovenských osadách, sa nachádzajú školy s vyučovacím jazykom slovenským, zatiaľ, čo v Báčskom Petrovci, ktoré je v istom zmysle centrom slovenskej menšiny v Srbsku sa nachádza i slovenské gymnázium s viac ako storočnou tradíciou. Pre ďalšie smerovanie výstupov bude dôležitý i bezprostredný kontakt účastníkov projektu zo Slovenska a Slovinska so slovenským vojvodinským prostredím.
V prvej časti dňa účastníci z partnerských krajín navštívili slovenskú osadu Kulpín, kde získali poznatky o sociálno-kultúrnych vzťahoch a podmienkach, v akých si svoju existenciu a národnostnú identitu i jazyk udržiava slovenské menšinové obyvateľstvo v Srbsku, potom i poznatky o ich postojoch k využívaniu slovenčiny v národnostnom prostredí a k uvedomovaniu si vplyvu väčšinového jazyka a kultúry. V ďalšej časti programu sa uskutočnilo stretnutie s učiteľmi slovenčiny a zároveň predstaviteľmi a členmi asociovaných partnerských inštitúcií: Asociácie slovenských pedagógov a Aktívu učiteľov slovenčiny na Gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci. Mária Andrášiková, predsedníčka Asociácie slovenských pedagógov a Aktívu učiteľov slovenčiny predstavila činnosť asociácií. Účastníkom projektu zo Slovenska a Slovinska priblížila aktuálny stav na slovenských základných školách v zmysle jazykovej situácie i výučby slovenského jazyka, informovala o učebniciach a učebných pomôckach, ktoré sa používajú vo výučbe, zároveň poukázala i na prekážky, s ktorými sa každodenne stretajú učitelia slovenského jazyka. K. Hincová predstavila testovacie nástroje zamerané na identifikáciu kolíznych jazykových javov v slovenčine a srbčine, po čom nasledovala diskusia o spôsoboch a možnostiach efektívnejšej výučby. Súčasťou seminára boli aj ukážky aplikácie efektívnych vyučovacích metód využiteľných pri realizácii výučby slovenčiny v miestnych podmienkach. Náplňou pracovných stretnutí bolo aj predstavenie modelových zadaní testovacích nástrojov, ktoré vypracovali prednášajúci pre účastníkov seminára s cieľom budovať praktické zručnosti učiteľov slovenčiny v Srbsku s využitím porovnávacej gramatiky a najmodernejších didaktických modelov jazykového vzdelávania.
Vzhľadom na celoštátne bezpečnostné opatrenia (v dôsledku tragických udalostí v jednej základnej škole v Belehrade v máji 2023) nebolo možné testovanie žiakov vyučujúcimi. Preto boli učiteľkám vytlačené a odovzdané testy, ktoré po vypracovaní odovzdajú riešiteľom projektu.
Všetkým účastníkom vzdelávacej aktivity boli odovzdané certifikáty a s učiteľkami slovenčiny bola dohodnutá spolupráca aj v ďalšej fáze trvania projektu.
Všetky projektové aktivity boli širokej verejnosti zviditeľnené prostredníctvom regionálnych a národnostných médií – Rádio-televízie Vojvodiny, Televízie Petrovec a Informačno-politického týždenníka Hlas ľudu.
Odkaz na internetový portál informačno-politického týždenníka Hlas ľudu, ktorý je vydávaný pre príslušníkov národnostnej menšiny vo Vojvodine:
https://hl.rs/slovakisticky-seminar-v-novom-sade-a-v-bacskom-petrovci/
Odkaz na televízne vysielanie Denník 19.10.2023 o 18:00 hod. a Dobrý večer Vojvodina Rádio-televízie Vojvodina 20.10.2023 o 20.30 hod.:
https://media.rtv.rs/sk/dobry-vecer-vojvodina/86684
(od minúty 29.03)
Odkaz na televízne vysielanie Zvon Televízie Petrovec:
https://www.tvpetrovec.com/denne-relacie/6581-211023.html
(od minúty 7.40)
https://www.facebook.com/watch/?v=857942889109227
(od minúty 7.40)
https://www.youtube.com/watch?v=72UOC0zjXrk