Slovenčina v kontaktoch
V piatok 11. 4. 2025 sa na pôde Filozofickej fakulty UCM v Trnave uskutočnilo záverečné multiplikačné podujatie projektu Erasmus+ 2021-1-SK01-KA220-HED-000032157 Inovácia a optimalizácia vzdelávacích nástrojov a prostriedkov výučby slovenčiny mimo územia Slovenska, ktorého koordinátorom je Katedra slovenského jazyka a literatúry FF UCM v Trnave, zahraničnými partnermi projektu sú Oddelenie slovakistiky FF Univerzity v Novom Sade (Srbsko) a Inštitút slavistiky FF Univerzity v Ľubľane (Slovinsko). Poslaním záverečnej konferencie bola implementácia a prenos kľúčových poznatkov a výsledkov projektu na odbornú verejnosť. Podujatie otvorila dekanka FF UCM v Trnave, doc. Mgr. Mariana Sirotová, PhD., spolu s koordinátorkou projektu doc. Mgr. Katarínou Žeňuchovou, PhD., za účasti prodekanky pre styk s verejnosťou a zahraničné vzťahy FF UCM v Trnave, doc. PaedDr. Moniky Hornáček Banášovej, PhD.
Riešitelia projektu zo všetkých partnerských inštitúcií predstavili výsledky projektu, ktoré boli zhrnuté v podobe štyroch plánovaných publikácií. Popri riešiteľoch z domácej univerzity (doc. Mgr. K. Žeňuchová, PhD.; PhDr. K. Hincová, PhD.; PhDr. M. Kamenčík, PhD.; Mgr. Ľ. Gábor, PhD.; (Mgr. Zdenka Kumorová, PhD.; Mgr. Peter Gregorík, PhD.) sa stretnutia zúčastnili zástupcovia partnerských inštitúcií: z FF Univerzity v Ľubľane (prof. Dr. Jozef Pallay, Dr. Mojca Nidorfer, Dr. Saša Vojtechová Poklač) a z FF Univerzity v Novom Sade (prof. Dr. Jasna Uhláriková; prof. Dr. Anna Makišová; prof. Dr. Daniela Marčoková; dr. Eleonóra Zvalená; doc. dr. Zuzana Týrová /online).
Program rokovania bol rozdelený do viacerých častí: dopoludnie bolo venované prezentácii výstupov projektu spojené s diskusiou, počas ktorej si riešitelia mohli vypočuť prvé reakcie a hodnotenia dosiahnutých výsledkov. Osobitne dôležitá bola účasť skúsených pracovníčok a pracovníkov centra pre vyučovanie slovenčiny ako cudzieho jazyka Studia Academica Slovaca (FF UK Bratislava), ktorých reflexiu a rady si osobitne vážime, keďže v oblasti vyučovania slovenčiny ako cudzieho jazyka na Slovensku ako inštitúcia pôsobia vyše 60 rokov. Druhá časť bola prezentáciou prípravy lektorov slovenčiny, inovatívnych projektov Studia Academica Slovaca či korpusovej databázy jazykových chýb, ktorých sa dopúšťajú frekventanti na kurzoch slovenčiny. Lektorky slovenčiny, ktoré pôsobia na zahraničných univerzitách (Regensburg, Viedeň, Varšava, Užhorod), slovakisti z domácich i zahraničných univerzít (Belehrad, Veliko Tarnovo, Banská Bystrica) prezentovali stav a špecifiká vyučovania slovenčiny ako cudzieho/druhého jazyka v krajinách, kde pôsobia.
Multiplikačné podujatie sa pre realizovalo v hybridnom formáte a ponúklo platformu na prezentáciu inovácií, metodických prístupov a výziev v oblasti vyučovania slovenčiny ako cudzieho/druhého jazyka doma i v zahraničí a prispelo k diseminácii výsledkov projektu a k rozšíreniu ďalšej medzinárodnej spolupráce.