Prvé nadnárodné stretnutie
V dňoch 6. a 7. júla 2022 sme na pôde Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave privítali vzácnych hostí a zároveň kolegov a priateľov z partnerských univerzít v Ľubľane a v Novom Sade v rámci 1. nadnárodného stretnutia projektu ERAZMUS+ Inovácia a optimalizácia vzdelávacích nástrojov a prostriedkov výučby slovenčiny mimo územia Slovenska.
Stretnutie sa realizovalo hybridnou formou, ale väčšina riešiteľov projektu sa stretnutia zúčastnila prezenčne. Celý priebeh rokovania bol sprostredkovaný účastníkom prítomným online cez platformu MS Teams. Účastníkov rokovania na pôde FF Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave privítala prodekanka pre styk s verejnosťou a zahraničné vzťahy PaedDr. Monika Hornáček Banášová, PhD. a koordinátorka projektu doc. Mgr. Katarína Žeňuchová, PhD. Popri riešiteľoch z domácej univerzity (doc. Mgr. K. Žeňuchová, PhD.; PhDr. K. Hincová, PhD.; PhDr. M. Kamenčík, PhD.; Mgr. Ľ. Gábor, PhD.) sa stretnutia zúčastnili zástupcovia partnerských inštitúcií: z FF Univerzity v Ľubľane (prof. dr. Jozef Pallay, mag. Darija Pivk, doc. dr. Špela Sevšek Šramel) a z FF Univerzity v Novom Sade (prof. dr. Jasna Uhláriková, prof. dr. Anna Makišová, doc. dr. Daniela Marčoková, doc. dr. Zuzana Týrová, dr. Anna Margaréta Lačoková). Pre pracovnú zaneprázdnenosť či náhlu zdravotnú indispozíciu sa niektorí riešitelia zúčastnili rokovania online (Mgr, Zdenka Kumorová, PhD.; Mgr. Peter Gregorík, PhD, Mag. Hana Lacová, Dr. Mojca Nidorfer).
Program rokovania bol rozdelený do dvoch dní. Prvý deň, 6. 7. 2022, bol vzhľadom na skutočnosť, že išlo o prvé nadnárodné stretnutie riešiteľov, venovaný prevažne predstaveniu základných cieľov projektu, oboznámenie sa s aktualizovaným časovým harmonogramom projektu, pravidlami rozpočtu projektu administráciou projektovej dokumentácie, pravidlami propagácie projektu. Za dôležité považujeme aj to, že riešitelia projektu sa dohodli na spoločnej komunikačnej platforme. Na MS Teams bol zriadený komunikačný kanál prístupný všetkým riešiteľom projektu, kde sa nachádzajú všetky potrebné dokumenty, informačné materiály, kontakty na členov projektového tímu. Koordinátori projektu vypracovali návrhy na logo projektu, ktoré všetci riešitelia schválili a bude spolu s vizuálnymi prvkami európskej agentúry využívané na všetkých výstupových materiáloch projektu. Prvý deň stretnutia prebehla ku každému bodu programu aj živá a bohatá diskusia, všetci riešitelia kládli otázky o administratívnych a finančných otázkach, v rámci ktorej mohol každý prispieť svojimi návrhmi a pripomienkami.
Druhý deň nadnárodného stretnutia bol venovaný predstaveniu plánovaných intelektuálnych výstupov. Ide o 4 výstupy. Zo strany koordinátora bol ku každému výstupu určený zodpovedný riešiteľ, ktorý zároveň výstup predstavil v podobe ppt prezentácie a boli špecifikované pracovné tímy zložené z riešiteľov všetkých zapojených inštitúcií. Konkretizovali sa ciele a termíny na najbližšie obdobie. Charakter plánovaných výstupov si vyžaduje dokonalú spoluprácu všetkých partnerov, keďže výstupy reflektujú osobitosti vyučovania slovenčiny v špecifických podmienkach mimo územia materskej krajiny.
Výstup č. 1: Lexikálne osobitosti slovenčiny v komparácii s väčšinovými jazykmi – slovinčinou a srbčinou (zodp. K. Žeňuchová, Z. Kumorová)
Výstup č. 2: Vyučovanie zvukovej roviny slovenského jazyka so zameraním na špecifické potreby používateľov srbčiny a slovinčiny (zodp. P. Gregorík)
Výstup č. 3: Súbor metodických listov a študijných materiálov k pracovnému semináru pre učiteľov slovenčiny: Špecifiká vyučovania slovenčiny mimo územia SlovenskaSlovenska s dôrazom na kolízne jazykové javy v slovenčine a srbčine a využitie efektívnych vyučovacích metód (zodp. K. Hincová)
Výstup č. 4: Literárna čítanka.Výber textov s prihliadnutím na výučbu slovenčiny mimo územia Slovenska (zodp. M. Kamenčík, Ľ. Gábor)
Po ukončení pracovnej časti stretnutia sme strávili príjemný čas prechádzkou po historickom centre Trnavy so zaujímavým výkladom PhDr. Mariána Kamenčíka, PhD.Popri bohatom rokovaní a výmene odborných i pedagogických skúseností sme ukázali našim hosťom aj zaujímavosti historického centra Trnavy. Tešíme sa na ďalšie tvorivé stretnutia a veríme, že spolupráca partnerských univerzít na tomto projekte prinesie kvalitné výstupy, ktoré zlepšia kvalitu vyučovania slovenčiny nielen mimo územia Slovenska, ale môžu byť implementované aj pri vyučovaní slovenčiny pre cudzincov prichádzajúcich na štúdium na UCM v Trnave.
Druhé nadnárodné stretnutie
Druhé nadnárodné stretnutie sa uskutočnilo 19. a 20. októbra 2023 na Filozofickej fakulte v Novom Sade. Zúčastnilo sa ho 18 účastníkov zo všetkých troch partnerských krajín, zo Slovenska K. Žeňuchová, Z. Kumorová, K. Hincová, P. Gregorík, M. Kamenčík a Ľ. Gábor, zo Slovinska J. Pallay, Š. Ševšek Šramel, D. Pivk a Mojca Nidorfer, zo Srbska J. Uhláriková, A. Makišová, D. Marčoková, Z. Týrová, A. M. Lačoková, E. Zvalená, A. Svetlík a M. Šimáková Speváková.
Hlavným cieľom druhého projektového stretnutia bolo vypracovanie návrhu študijného plánu zohľadňujúceho špecifiká každej účastníckej krajiny a vymedziť najefektívnejšie vyučovacie metódy na dosiahnutie kvalitnejšej vysokoškolskej výučby slovenčiny v podmienkach partnerských univerzít. Ďalšími cieľmi bolo mapovanie doterajších výsledkov v oblasti plánovaných intelektuálnych výstupov (postup prác, plnenie termínov, prezentácia ukážok pripravovaných výstupov, problémové miesta, návrhy na zmeny), mapovanie zrealizovaných projektových aktivít vrátane otázok riadenia projektu, ako i stanovenie čiastkových priorít pre ďalšiu fázu projektu.
Prvý deň (19. októbra 2023) bol venovaný stručnému predstaveniu doterajšej činnosti partnerských organizácií v projekte (prezentácia výsledkov na konferenciách, publikované výstupy, propagácia projektu) a prezentácii doterajších výsledkov v oblasti plánovaných intelektuálnych výstupov č. 2 (zvuková rovina) a č. 4 (literárna čítanka).
Stručný prehľad zrealizovaných projektových aktivít za koordinátora grantu (FF UCM) podala K. Žeňuchová. Informovala o priebehu prác na projekte, o zrealizovanom monitoringu projektu zo strany národnej agentúry, zhrnula doterajšie aktivity na tvorbe výstupov, pripomenula dôležité termíny. J. Uhláriková (za Univerzitu Nový Sad) predstavila doterajšie aktivity partnera zo Srbska. Rovnako J. Pallay, koordinátor za slovinského partnera (Univerzita Ľubľana) predstavil aktivity svojho tímu, poukázal na prijatie novej členky tímu (Saša Vojtech Poklač).
Ďalšie rokovanie bolo venované príprave intelektuálnych výstupov stanoveniu priorít v ďalšej fáze projektu. Záverečná časť nadnárodného stretnutia bola venovaná rokovaniam vzťahujúcim sa na riadenie projektu, čerpanie prostriedkov a stanovenie čiastkových priorít pre ďalšiu fázu projektu. Koordinátorka projektu K. Žeňuchová informovala o povinnostiach koordinátora a partnerov súvisiacich s prípravou podkladov pre vypracovanie priebežnej správy za obdobie 16.5.2022 – 15.11.2023 (podklady pre výsledky intelektuálnych výstupov, správa o vzdelávacej aktivite (LTTA) a 2. nadnárodnom stretnutí (TPM2), o čerpaní financií, propagácii a diseminácii výsledkov).
3. nadnárodné stretnutie sa má uskutočniť v Ľubľane v Slovinsku, navrhnutý termín je apríl 2024.
Tretie nadnárodné stretnutie
Tretie nadnárodné stretnutie sa uskutočnilo 22. a 23. apríla 2024 na Filozofickej fakulte Univerzity v Ľubľane v Slovinsku. Zúčastnilo sa prezenčne 15 účastníkov zo všetkých troch partnerských krajín, zo Slovenska K. Žeňuchová, Z. Kumorová, P. Gregorík, M. Kamenčík a Ľ. Gábor, zo Slovinska J. Pallay, Š. Ševšek Šramel, Mojca Nidorfer, Matej Klemen a Mihaela Knez, zo Srbska J. Uhláriková, A. Makišová, D. Marčoková, Z. Týrová, , M. Šimáková Speváková. Online sa pripojili k stretnutiu K. Hincová (FF UCM Trnava), E. Zvalená (FF UNS), A. Svetlík (FF UNS)a A. M. Lačoková (FF UNS), S. Vojtechová Poklač (Univerzita Ľubľana).
Hlavným cieľom tretieho projektového stretnutia bolo vyhodnotiť stav doterajších výsledkov v oblasti plánovaných intelektuálnych výstupov (postup prác, plnenie termínov, prezentácia ukážok pripravovaných výstupov, problémové miesta, návrhy na zmeny), mapovanie zrealizovaných projektových aktivít vrátane otázok riadenia projektu, ako i stanovenie čiastkových priorít pre ďalšiu fázu projektu a príprava záverečného multiplikačného podujatia.
Prvý deň (22. 4. 2024) účastníkov nadnárodného stretnutia privítal prof. dr. Jozef Pallay, ktorý je hlavným riešiteľom projektu za stranu slovinského partnera. Stretnutie príhovorom otvorila dekanka FF Univerzity v Ľubľane red. prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar, Peter Zeleňák, veľvyslanec SR v Slovinsku a prof. dr. Namita Subiotto, vedúca Inštitútu slavistiky FF Univerzity v Ľubľane. Doc. Mgr. Katarína Žeňuchová, PhD. (FF UCM Trnava) sa účastníkom prihovorila v mene hlavného koordinátora projektu. Venovala sa stručnému predstaveniu doterajšej činnosti partnerských organizácií v projekte a vyzdvihla ich nezastupiteľné miesto pri tvorbe intelektuálnych výstupov.
Pracovnú časť stretnutia začala doc. dr. Špela Sevšek Šramel (Inštitút slavistiky FF Univerzity Ľubľana) a priblížila riešiteľom projektu nevyhnutné informácie o stave slovakistiky v Slovinsku a možnostiach štúdia slovenčiny ako cudzieho jazyka v Slovinskej republike. O infraštruktúre vyučovania slovinčiny ako druhého/cudzieho jazyka referovali riešiteľky projektu doc. dr. Mojca Nidorfer a dr. Mihaela Knez (Centrum pre slovinčinu ako druhý/cudzí jazyk FF UL Ľubľana).
Stručný prehľad zrealizovaných projektových aktivít za koordinátora grantu (FF UCM) podala K. Žeňuchová. Informovala o priebehu prác na projekte, pripomenula dôležité termíny a aktivity, ktoré projektový tím čakajú, a to finalizácia výstupov a ich tlač, príprava multiplikačného podujatia. Pripomenula neustále doplňovanie potrebných pracovných výkazov a evidenciu finančných operácií.
Doterajšie výsledky v oblasti intelektuálnych výstupov zhodnotili lídri jednotlivých pracovných skupín - P. Gregorík. K Žeňuchová, M. Kamenčík a K. Hincová. Ďalšie rokovania pokračovali prácou v jednotlivých tímoch, ktorá bola venovaná špecifickým odborným otázkam pri príprave jednotlivých výstupov.
V druhý deň stretnutia 23. 4. 2024 boli rokovania zamerané na referovanie o výsledkoch pracovných rokovaní v skupinách a o dohodnutých termínoch odovzdania prác na posúdenie recenzentom a následne do tlače.
Posledná časť nadnárodného stretnutia bola venovaná rokovaniam vzťahujúcim sa na riadenie projektu, čerpanie finančných prostriedkov a stanovenie čiastkových priorít pre ďalšiu fázu projektu. Organizátori podujatia v závere odovzdali účastníkom certifikáty a pripravili komentovanú prehliadku reprezentatívnych priestorov rektorátu Univerzity v Ľubľane a zaujímavú exkurziu mestom.