Aktivity vzdelávania

Aktivita vzdelávania, výučby a odbornej prípravy

Vzdelávacia aktivita (LTTA) Špecifiká vyučovania slovenčiny mimo územia Slovenska s dôrazom na kolízne jazykové javy v slovenčine a srbčine a využitie efektívnych vyučovacích metód – pracovný seminár pre učiteľov slovenčiny základných a stredných škôl v Srbsku sa uskutočnila od 16. do 18. októbra 2023. Organizátorom tejto projektovej aktivity bola partnerská inštitúcia zo Srbska – Oddelenie slovakistiky Filozofickej fakulty Univerzity v Novom Sade. V prvé dva dni aktivity prebiehali v priestoroch Rektorátu Univerzity v Novom Sade a v tretí deň na Gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci. V rámci tejto aktivity sa uskutočnili prednášky a workshopy pre študentov a učiteľov Oddelenia slovakistiky, ako i pre učiteľov slovenského jazyka a literatúry a slovenského jazyka s prvkami národnej kultúry na základných a stredných školách v Srbsku.

Na vzdelávacej aktivite sa zúčastnili predstavitelia všetkých troch partnerských inštitúcií, úhrnne 18 účastníkov zo všetkých troch partnerských krajín, zo Slovenska K. Žeňuchová, Z. Kumorová, K. Hincová, P. Gregorík, M. Kamenčík a Ľ. Gábor, zo Slovinska J. Pallay, Š. Ševšek Šramel, D. Pivk a Mojca Nidorfer, zo Srbska J. Uhláriková, A. Makišová, D. Marčoková, Z. Týrová, A. M. Lačoková, E. Zvalená, A. Svetlík a M. Šimáková Speváková.

Na prednáškach a workshopoch sa zúčastnilo 21 externých účastníkov: 9 študentov slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty v Novom Sade a 12 učiteliek slovenského jazyka a literatúry, slovenského jazyka s prvkami národnej kultúry a učiteliek prvého stupňa zo základných a stredných škôl s vyučovacím jazykom slovenským – z Gymnázia Jána Kollára a zo Základnej školy Jána Čajaka v Báčskom Petrovci, zo Základnej školy 15. októbra v Pivnici a zo Základnej školy bratov Novakovcov v Silbaši.

Okrem získania poznatkov, ktoré budú podkladom pre vypracovanie efektívnych prostriedkov a nástrojov s cieľom zefektívniť výučbu slovenčiny mimo územia Slovenska, táto vzdelávacia aktivita mala za cieľ i nadviazanie spolupráce s učiteľmi slovenčiny v ďalšom období trvania projektu.

Účastníkom seminára bol predstavený projekt (K. Žeňuchová), potom program a ciele vzdelávacej aktivity (K. Hincová). Prvý deň bol venovaný prednáškam z oblasti jednotlivých výstupov: Slovensko-srbská homonymia – problémy a možnosti (J. Uhláriková), Výučba lexikológie slovenského jazyka v akademickom prostredí (Z. Kumorová), Aktuálne otázky slovenskej ortoepie (P. Gregorík) a Nekonvenčné repliky (žartovné odpovede) ako produktívny paremiologický žáner hovorenej komunikácie (J. Pallay).

V druhý deň sa uskutočnil workshop pre študentov slovakistiky so zameraním na identifikáciu kolíznych jazykových javov a vedomostí o nich očami súčasnej lingvistiky prostredníctvom didakticky spracovaných testov. Workshop  a testovacie nástroje pripravili K. Hincová, Z. Kumorová a P. Gregorík. Po vypracovaní didaktických testov študentmi slovakistiky nasledovalo ich vyhodnotenie, diskusia študentov slovakistiky s vyučujúcimi a vysvetlenie nesprávnych odpovedí s cieľom pomenovania problematických jazykových javov a ich spracovania do pripravovanej metodickej príručky. V pokračovaní programu bol predstavený súbor pracovných listov zameraných na identifikáciu kolíznych jazykových javov v slovenčine a srbčine spojený s diskusiou o ďalšej špecifikácii predmetných javov a spôsobe ich efektívnej výučby. Návrh pracovných listov pre začiatočnú a pokročilú úroveň znalosti jazyka pripravili a účastníkom seminára predstavili D. Marčoková a A. M. Lačoková z Univerzity v Novom Sade.

Tretí deň vzdelávacej aktivity sa realizoval v teréne, v Kulpíne a Báčskom Petrovci. Takto sme sa rozhodli, pretože príslušníci slovenskej menšiny v Srbsku osídľujú hlavne menšie osady v Báčke, Banáte a Srieme. Kuplín a Báčsky Petrovec sme si zvolili preto, lebo ide o slovenské osady s najdlhšou históriou, kde sa slovenský jazyk používa vo všetkých sférach života ešte od ich osídlenia. Tu, ako i v okolitých slovenských osadách, sa nachádzajú školy s vyučovacím jazykom slovenským, zatiaľ, čo v Báčskom Petrovci, ktoré je v istom zmysle centrom slovenskej menšiny v Srbsku sa nachádza i slovenské gymnázium s viac ako storočnou tradíciou. Pre ďalšie smerovanie výstupov bude dôležitý i bezprostredný kontakt účastníkov projektu zo Slovenska a Slovinska so slovenským vojvodinským prostredím.

V prvej časti dňa účastníci z partnerských krajín navštívili slovenskú osadu Kulpín, kde získali poznatky o sociálno-kultúrnych vzťahoch a podmienkach, v akých si svoju existenciu a národnostnú identitu i jazyk udržiava slovenské menšinové obyvateľstvo v Srbsku, potom i poznatky o ich postojoch k využívaniu slovenčiny v národnostnom prostredí a k uvedomovaniu si vplyvu väčšinového jazyka a kultúry. V ďalšej časti programu sa uskutočnilo stretnutie s učiteľmi slovenčiny a zároveň predstaviteľmi a členmi asociovaných partnerských inštitúcií: Asociácie slovenských pedagógov a Aktívu učiteľov slovenčiny na Gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci. Mária Andrášiková, predsedníčka Asociácie slovenských pedagógov a Aktívu učiteľov slovenčiny predstavila činnosť asociácií. Účastníkom projektu zo Slovenska a Slovinska priblížila aktuálny stav na slovenských základných školách v zmysle jazykovej situácie i výučby slovenského jazyka, informovala o učebniciach a učebných pomôckach, ktoré sa používajú vo výučbe, zároveň poukázala i na prekážky, s ktorými sa každodenne stretajú učitelia slovenského jazyka. K. Hincová predstavila testovacie nástroje zamerané na identifikáciu kolíznych jazykových javov v slovenčine a srbčine, po čom nasledovala diskusia o spôsoboch a možnostiach efektívnejšej výučby. Súčasťou seminára boli aj ukážky aplikácie efektívnych vyučovacích metód využiteľných pri realizácii výučby slovenčiny v miestnych podmienkach. Náplňou pracovných stretnutí bolo aj predstavenie modelových zadaní testovacích nástrojov, ktoré vypracovali prednášajúci pre účastníkov seminára s cieľom budovať praktické zručnosti učiteľov slovenčiny v Srbsku s využitím porovnávacej gramatiky a najmodernejších didaktických modelov jazykového vzdelávania.

Vzhľadom na celoštátne bezpečnostné opatrenia (v dôsledku tragických udalostí v jednej základnej škole v Belehrade v máji 2023) nebolo možné testovanie žiakov vyučujúcimi. Preto boli učiteľkám vytlačené a odovzdané testy, ktoré po vypracovaní odovzdajú riešiteľom projektu.

Všetkým účastníkom vzdelávacej aktivity boli odovzdané certifikáty a s učiteľkami slovenčiny bola dohodnutá spolupráca aj v ďalšej fáze trvania projektu.

Všetky projektové aktivity boli širokej verejnosti zviditeľnené prostredníctvom regionálnych a národnostných médií – Rádio-televízie Vojvodiny, Televízie Petrovec a Informačno-politického týždenníka Hlas ľudu.

Odkaz na internetový portál informačno-politického týždenníka Hlas ľudu, ktorý je vydávaný pre príslušníkov národnostnej menšiny vo Vojvodine:

https://hl.rs/slovakisticky-seminar-v-novom-sade-a-v-bacskom-petrovci/

Odkaz na televízne vysielanie Denník 19.10.2023 o 18:00 hod. a Dobrý večer Vojvodina Rádio-televízie Vojvodina 20.10.2023 o 20.30 hod.:

https://media.rtv.rs/sk/dobry-vecer-vojvodina/86684

(od minúty 29.03)

Odkaz na televízne vysielanie Zvon Televízie Petrovec:

https://www.tvpetrovec.com/denne-relacie/6581-211023.html

(od minúty 7.40)

https://www.facebook.com/watch/?v=857942889109227

 (od minúty 7.40)

https://www.youtube.com/watch?v=72UOC0zjXrk 


Program podujatia (pdf)


Aktuality
Milé študentky, milí študenti slovenského jazyka a literatúry, 

na webovej stránke FF UCM bola zverejnená výzva na študentskú mobilitu v rámci programu Erasmus+ na akademický...
Študentky druhého ročníka bakalárskeho štúdia učiteľstva slovenského jazyka 20. 11. 2024 navštívili Múzeum knižnej kultúry, ktoré je súčasťou Západoslovenského múzea v Trn...
Kalendár
po ut st št pi so ne
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Kontakt
  • Katedra slovenského jazyka a literatúry
  • Filozofická fakulta, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
  • Námestie J. Herdu 2
  • 917 01  Trnava
  • email: beata.veiglova(zav.)ucm.sk
  • telefón: 033 5565 225
Sociálne siete